Ivana Pučeková nám porozprávala o aktuálnych trendoch v stomatológii. Aký má názor na bielenie, grillz či zubné šperky?
Stomatológia má v posledných rokoch čoraz bližšie k estetickej medicíne. O najnovších trendoch v zubárstve nám v rozhovore porozprávala stomatologička MDDr. Ivana Pučeková, ktorá pôsobí na zubnej klinike Viktorident vo Zvolene. „Novinky, ktoré na trhu momentálne evidujeme, nie sú len funkčnou, ale aj estetickou záležitosťou. V rámci stomatológie dnes hľadáme harmóniu výzoru celej tváre a našu prácu podporujeme estetickou medicínou,“ hovorí exkluzívne pre Refresher.
Sú aj v zubnom lekárstve nové trendy?
Veľmi populárna je momentálne aj aplikácia striebra…
Aplikácia striebra bola kedysi bežná, neskôr sa od nej upustilo, no naozaj neviem prečo. Dnes môžem vyhlásiť, že striebro je opäť v hre. Jeho aplikácia sa využíva na malých začínajúcich kazoch, teda vtedy, keď kaz nie je hlboký a kavita (dutina, ktorá sa vyvíja v dôsledku zubného kazu – pozn. redaktorky) nie je rozsiahla. Zub sa vyčistí, vysuší a aplikujeme striebro vo forme roztoku. Striebro zabraňuje tvorbu povlaku a zabraňuje pravdepodobnosť tvorby nových kazov. Ide o miniinvazívnu procedúru, ktorá sa využíva aj pri deťoch, ktoré sa ťažko ošetrujú. Samozrejme, musím upozorniť aj na negatívum striebra, a to, že môže sčernať. Sčernanie však po dvoch až troch týždňoch ustúpi, pretože zub sa prirodzene vyčistí slinami.
Koľko to stojí?
Závisí od lokality, značky ambulancie a, samozrejme, počtu zubov. Ale jeden zub sa pohybuje okolo 20 eur.
Hovoriac o striebre, nedá mi nespomenúť zlaté korunky, ktoré kedysi nosili naše babičky. Sú ešte trendy?
Neviem, či by ich dnes bežný pacient chcel, ten skôr túži po bielej keramickej korunke, ale u raperov či iných celebrít je to stále trend.
Aký je tvoj názor na zubné šperky a konkrétne extravagantné grillz, ktoré obľubuje aj Katy Perry, Beyoncé či A$AP Rocky?
Ja sama mám Swarovského krištáľ niekoľko rokov. Zatiaľ som ho menila len trikrát, podľa potreby. Ide o neinvazívnu metódu a bez narušenia skloviny, zub sa vyčistí, vysuší, naleptá a následne sa naň nalepí kamienok. Veľmi častou otázkou zo strany pacientov je, či sa napríklad pri umývaní kefkou neodlepí. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že nie. Grillz som zatiaľ nikomu nerobila a mne osobne sa nepáči, ale presne, ako hovoríš, znova je to skôr výsadou celebrít. Ide o pokrytie zubov masívnejším drahokamom alebo kovovým šperkom, ako sú napríklad zlato, platina či diamanty. Tento typ doplnku sa nosí nad existujúcimi zubami a je možné odstrániť ho podľa potreby. Rozhodne by som však upozornila na možné úrazy. Môže nastať úder do sánky, narušenie zubov, ale aj ďasna či pery, teda tvrdých aj mäkkých tkanív v ústnej dutine. Pri grillz musí byť určite aj zvýšená hygiena podobne ako pri klasickej protéze.
A čo napríklad belosť zubov. Je dnes moderný skôr žiarivo biely chrup alebo sa pacienti vracajú k prirodzenosti?
Keď ide pacient riešiť estetiku zubov, tak by sa mal v prvom rade pozrieť na vkus svojho lekára. Sú lekári, ktorí ti urobia orbitkovo biele zuby a je spokojný pacient, je spokojný lekár. Potom sú lekári, ktorí ťa budú korigovať k prirodzenosti, že áno, vybieľ ich, ale v nejakej inej škále. Nikdy však nevyhovieš každému. Ja si myslím, že nie je dôležité, aby ťa uznávali všetci, stačí, keď ťa uznávajú tvoji klienti a sú s tvojou prácou spokojní. Zubári sa dnes vo veľkom prezentujú aj cez Instagram, kde zdieľajú svoju prácu. Som až prekvapená, koľko nových účtov vzniká. Klienti tak majú naozaj voľnú ruku a nie je ťažké vybrať si lekára, ktorý im vyhovuje.
Aký je tvoj osobný názor na bielenie zubov?
Ja som za strednú cestu. Alebo pristupovať ku každému individuálne, komu sa čo hodí. Napríklad keď viem, že mladá kočka chce mať dokonalé biele zuby, tak fajn, som ochotná ustúpiť o odtieň, ale v ambulancii skúšam viesť pacientov k prirodzenosti. Za mňa je dôležité povedať, že sa mi páčia zuby, ktoré sú bez kazu, bez zubného kameňa a pigmentácie, až potom môžeme prejsť k bieleniu.
Čo si myslíš o tvrdeniach, že ak si dám do kávy mlieko, riziko zafarbenia sa zníži? Je to pravda alebo mýtus?
Nie je to pravda. Keď chceš predísť zafarbeniu, buď nepi kávu, alebo pomáha slamka. Ale osobne si neviem predstaviť vypiť takú dobrú horúcu kávu cez slamku. Moje odporúčanie pre kávičkárov je, že vždy po káve by si mali dať aj čistú vodu, práve ona má čistiaci účinok.
A čo domáce produkty na bielenie, ako napríklad pasty či pásiky?
V drvivej väčšine ide len o marketingový ťah. Výskumy to vysvetľujú tým, že domáce bielenia obsahujú látky, ktoré dehydratujú zub, teda ho vysušíš a nachvíľu vybieliš. Keď si dáš napríklad pásiky dole, pozrieš sa na seba s tým, že áno, zuby sú belšie. Ale za určitý čas sa opäť napijú slín, zvlhnú a vráti sa pôvodná farba zubov, ktorú prirodzene máš. Kvôli osobnému prieskumu som napríklad vyskúšala aj značku Hismile, ktorú používa Kim Kardashian. Spokojnosť išla bokom.
Veľkým trendom medzi influencermi je neviditeľný vyrovnávací strojček. Jeho cena sa pohybuje okolo tisícov eur. Zaujíma ma, či aj v tomto prípade nejde len o marketingový ťah.
Nie, v tomto prípade nejde o marketing, naozaj to dokáže vyrovnať zuby a efekt je viditeľný. Ak by si strojček napríklad vysadila povedzme na dva týždne či mesiac, dlaha by ti už nesadla, pretože posun zubov je naozaj rýchly. Chcem tým povedať, že ak je pacient svedomitý a podľa pokynov strojček nosí, bude vidieť aj cítiť výsledky, len treba byť dôsledný.
Máš pre nás na záver ešte nejakú novinku, o ktorej by sme mali vedieť?
Áno, veľmi dôležité je spomenúť, že od 1. januára ťa môže na PN-ku vypísať aj špecialista, teda aj stomatológ. Ide o novinku zo zákona, no zatiaľ sme o nej neboli podrobnejšie informovaní a ani na to zaškolení. Sťažujú sa na to viacerí špecialisti. V prípade stomatológie ide podľa mňa o náročnejšie zákroky, ako napríklad endodontický zákrok či extrakcia, teda trhanie zubu. Ak ideš na bielenie, prirodzene, na PN-ku ťa nevypíšem. (smiech). Článok pôvodne vyšiel na refresher.sk